SASA: Two-day school-level athletic event concludes


SASA: Two-day school-level athletic event concludes
SHARES



The 2nd Schools Association for Sports and Athletics (SASA) inter-school championship was recently held at the University Stadium, Marine Lines. The two-day event concluded on February 18 with school students participating in as many as 75 games. The categories ranged from Under-8 to Under-18.

The Chief Guests for the event were Mr. Jivanlal Lavidiya, Additional Commissioner, IT Mumbai and Advocate Pandit Rathod, Mahaland. Mr. Satish Uchil, Hon Sec - MAA, Mr.Arthur Fernandes, Hon Sec - MSDAA, and Mr. Jwala Singh, Founder - Mumbai Cricket Club also graced the event with their presence.

Meanwhile, both Abdullah Khanyari (Ecole Mondtale World) in the boys under-18 and Aryan Rathi (Mount Litera Int.) in the under-14 missed out their third gold. Abdullah after winning gold in 100m and 400m missed out as he was pipped at the post by his teammate Jai Agarwal in the 200m event, while Aryan was beaten in the 100m sprint by Rajat Gothi of Fountainhead from Surat after winning the 200m and 400m events.

Tanishka Krishnan of JBCN International, Parel was the highlight of SASA as she bagged the trophy for the second consecutive year for best athlete in her category. Fountainhead School was named as the Best Champion School for their performance.

The Winners

Girls

  • Under-16: E Pandya (BIllabong High)
  • Under-14: S Mendes (Don Bosco Int.)
  • Under-12: T Krishnan (JBCN Int.)
  • Under-10: R Kohli (Mount Litera)
  • Under-8: A Wagh (Rustomjee Cambridge)

Boys

  • Under-18: A Khanyari (Ecole Mondtale World)
  • Under-16: R Baig (Podar Int. Thane)
  • Under-14: A Rathi (Mount Litera)
  • Under-12: I Jhingan (Adity Birla Aca)
  • Under-10: D Rathi (Fountainhead, Surat)
  • Under-8: V Yadav (Rustomjee Camb.) & A Vaswani (HVB Global Aca)

Results





 


Boys

Under-18

  • 100m: A Khanyari (Ecole Mondtale World)
  • 200m: J Agarwal (Ecole Mondtale World),
  • Long jump: A Khanyari (Ecole Mondtale World)

Under-16

  • 100m: S Singh (Dr. S Radhakrishnan Int)
  • 200m: R Baig (Podar Int. Cambridge-Thane)
  • 400m: R Baig (Podar Int.Cambridge-Thane)
  • 800m: R Baig (Podar Int., Thane),
  • Long jump: S Bhansali (Fountainhead, Surat)
  • Javelin: A Sanap (HVB Global Aca)
  • Discus: R Yadav (Bomba Camb-Andheri)

Under-14

  • 100m: R Gothi (Fountainhead, Surat)
  • 200m: A Rathi (Mount Litera Int.)
  • 400m: A Rathi (Mount Litera Int.)
  • Long Jump: R Gothi (Fountainhead, Surat)
  • Shot Put: N Patel (Fountainhead, Surat)
  • Discus: N Patel (Fountainhead, Surat)

Under-12

  • 100m: K Gandhi (Utpal Shanghvi Global)
  • 200m: Ishaan Jhingan (Aditya Birla World Academy)
  • Javelin: Vivaan Goel (RBK Int.)
  • Shot put: D Savalia (Fountainhead, Surat)
  • Long jump: A Desai (Fountainhead, Surat)

Under-10

  • 50m: D Rathi (Fountainhead, Surat)
  • 100m: H Shah (Utpal Shanghvi Global)
  • Long jump: D Rathi (Fountainhead, Surat); J Thakur Fountainhead, Surat)
  • Javelin Throw: Rudra Agarwal (RBK Int Aca)

Girls

Under-16

  • 100m: E Pandya (Bilabong Int)
  • 200m: E Pandya (Billabong Int.)
  • 400m: A Kothari (Mount Litera Int)
  • Long jump: J Bhatia (Fountainhead, Surat)
  • Shot put: A Khurana (Fountainhead, Surat)

Under-14

  • 100m: J Parchwani (Fountainhead, Surat)
  • 200m: M Verma (Don Bosco Int)
  • 400m: M Verma (Don Bosco Int)
  • Discus: S Mendes (Don Bosco Int.)
  • Long jump: D Sutaria (Fountainhead, Surat)
  • Shot put: S Mendes (Don Bosco Int.)

Under-12

  • 100m: T Bhatt (Utpal Sanghavi Global)
  • 200m: K Bhatia (Fountainhead, Surat)
  • Long Jump: T Krishnan (JBCN Int)
  • Shot Put: T Krishnan(JBCN Int)

Under-10

  • 50m: R Kohli (Mount Litera Int.)
  • 100m: R Kohli (Mount Litera Int.)
  • Shot Put: F Panjwani (Fountainhead, Surat)
  • Javelin Throw: H Shah (RBL Int.)
  • Long Jump: Ayaana Agarwal (JBCN Int)
RELATED TOPICS