Lok Sabha Election Mumbai 2019 Results

Mumbai Games 2018 Auction: Kajal Kumari to play for Flying Falcons while Mastan YMCA to represent Navi Mumbai Ninjas

Mumbai Games will be played from December 15 to January 20 across the city

SHARE


Some very exciting and absorbing contests are on cards as all the eight franchises have picked the best teams, which include prominent players, and have selected established players for the individual events, during the Elite players’ auction of the Mumbai Games 2018.

The auction witnessed some intense bidding as the franchise owners were very keen to select the best possible to create formidable units to compete in the first-ever multi-sports extravaganza which is scheduled to commence from December 15, 2018- January 20, 2019.

Prashant More, the current Carrom World Champion (men), and Kajal Kumari, who was runner-up in the World Championship (women), have been selected by Central Challengers and Flying Falcons respectively.

Meanwhile, International Steven Dias will turn out for Holy Cross football team, which was picked by Central Challengers, while another high-quality player Colin Abranches who has played for various ISL clubs and currently with Castle Boys team will represent Thane Thunders.

In basketball, Northern Knights have come up with the perfect bids picking Savio Club men’s team and the Borivali YMCA Girls, while South Mumbai Seahawks have decided to select St. Dominic Savio (men) and Chembur YMCA Girls to represent them in the competition. Savio Club and Dominic Savio will face stiff challenges from Angels Gymkhana, which is owned by Flying Falcons and Mastan YMCA, the nursery of Mumbai basketball, which belongs to Navi Mumbai Ninjas.

Kunal Vazirani, who at No. 12 is the highest ranked Maharashtra tennis player, went to Western Warriors who have formed a formidable team by also picking Sharmeen Rizvi as their women representative. Midtown Mavericks managed to select Aditya Balsekar and Maharashtra No. 3 women player Rajashree Rathod and the pair are certain to boost the team.

Central Challengers have strengthened their contingent by choosing MithilAjgaonkar (rating 2332) for the chess event, while Thane Thunders have decided to select KushagerKrishnater (2305).

Midtown Mavericks are set to dominate the tables tennis events as they have managed to rope in Tanmay Rane and Shweta Parte.

Final Teams:

Central Challengers: Football - Holy Cross, Chess – Mithil A Jgaonkar &Snehal Bhosale, Carrom – Prashant More & Aisha Mohammed, Basketball – Chembur Pandavas (Men) & Angels Gymkhana (Women), Badminton – Mishil Shah &Saee Shete, Table Tennis – Yugandh Zende& Shruti Amrute, Tennis – Dhruv Sunish& Malaika Fernandes.

Flying Falcons: Football MYJ, Chess - Gopal Rathod & Hrishikesh Chavan, Carrom – Yogesh Dhongade & Kajal Kumari, Basketball – Angels Gymkhana (Men) & High 5S (Women), Badminton – Rajan Samant & Anagha, Table Tennis – Jash Dalvi & Mamata Prabhu, Tennis – Karan Lalchandani &Dakashata Girishkumar.

Northern Knights: Football – Bombastic, Chess – Harsh Garg & Pushkar Dere, Carrom – Vikas Dharia& Mitali Pimpale, Basketball – Savio Club (Men) & Borivali YMCA Girls (Women), Badminton – Viplav Kuvale & Akshaya Warang, Table Tennis – Eric Fernandes &Shalmali Gosar, Tennis – Vansha lD'souza & Amisha Dharmendra.

Midtown Mavericks: Football – CFCI, Chess – Pradip Suthar & Abhijit Joglekar, Carrom – Sandeep Kashinath &Preeti Khedekar, Basketball – Borivali YMCA Boys & Lady Warriors, Badminton – Jaidevan Menon & Shivani Herlekar, Table Tennis – Rane & Shweta, Tennis – Aditya Balsekar& Rajshree Rathod.

Navi Mumbai Ninjas: Football – KalinaThareshers, Chess – Ketan Boricha& Girish Chandanani, Carrom – Zaid Ahmed &Minal Lele, Basketball – Mastan YMCA & Bandra YMCA, Badminton – Yash Tiwari &Kareena Madan, Table Tennis – Zubin Taraporewala &Anannya Basak, Tennis – Armaan Bhatia &Sharanya Shetty.

South Mumbai: Football – Kalina Rangers, Chess – Chirag Satkar& Sanjeev Nair, Carrom – Riyaz Akbarali & Janhavi More, Basketball – St Dominic Savio &Chembur YMCA, Badminton – Siddhesh & Sakshi Shete, Table Tennis – Bhavitavya Shah & Mrunmayee, Tennis – Mohit Bharadwaj & Gauri Bhagia.

Western Warriors: Football – Autonomous, Chess – PankitMota& AGM Rupesh Bhogal, Carrom – Pankaj Pawar& Sangeeta Jaganath, Basketball – All Stars & Matunga Girls, Badminton – Viraj Kuvale&Ishani Savant, Table Tennis – Bhavesh Apte&TejalKamble, Tennis – Kunal Vazirani & Sharmeen Rizvi.

Thane Thunderbolts: Football – Castle Boys, Chess – Amardeep Bartakke & Kushager Krishnater, Carrom – Mohd Ghufran & Nilam Ghodake, Basketball – Bandra YMCA & Dadar Girls Club, Badminton – Siddhesh Raut & Riya Arolkar, Table Tennis – Tejas Kamble& Disha Hulawle, Tennis – Ajinkya Bachhav & Srishti Ray.

RELATED TOPICS